Koně keyboard_arrow_right Koně keyboard_arrow_rightVozatajství

Obrázek příspěvku: Vozatajství

Vozatajství

personaccess_time05.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye6 shlédnutí

Zapřahat se dá skoro každé plemeno, ale nejlépe se osvědčují pro tento sport koně, kteří pro to byli po staletí šlechtěni, jako lipicáni, kladrubští koně, andalůsani.

Z teplokrevných koní holandští KWPN, švédský teplokrevník, svého času frízští koně. My se momentálně snažíme o variantu křížení lipicána s kladrubákem.Takové křížení příbuzných plemen není vůbec na škodu, většinou vzniknou v první generaci jedinci, kteří převezmou po rodičích to dobré a na to čekáme.

Povahu mají vyrovnanou, klidnou, ale při tom jsou temperamentní a pracovití a mohu již potvrdit, že jsou velice učenliví a ochotní tahat.

Koně mám a chovám deset let a vybral jsem si Lipicána pro jeho vysokou inteligenci a ochotu spolupracovat.

Koně je třeba krmit podle práce. Jedinec, který pracuje dvakrát v týdnu nepotřebuje takové dávky jadrného krmiva jako kůň, který dělá dvě tři hodiny denně. Zápřahoví koně musí být dobře kováni, a to podle způsobu využití a zátěže.

Naše koně mají pravidelný režim krmení, tréninku i odpočinku. Krmíme třikrát denně a každý kůň minimálně dvakrát denně pracuje různým způsobem.
Nakonec volíme různé formy odpočinku, jako je výběh, volný pohyb.

V každém případě pomalu a s rozvahou. Je třeba dát koni základní výcvik na lonži, aby porozuměl, co po něm chceme a budeme chtít i ve voze. Postupně začneme koně postrojovat, aby si zvyknul na chomout, podocasník klapkovou uzdečku a podobně. Jakmile toto přijímá vezmeme jej postrojeného na lonž, nebo na dvě lonže a zvykáme ho na kšír v pohybu. Daří-li se nám to, koníka zkusíme tzv. otahat, např. zapojíme za něj pneumatiku a opatrně za asistence někoho dalšího se snažíme koníka naučenými povely rozejít. Pokud se nám i to vede a není problém, zkusíme koně zapřáhnout, buď s učitelem nebo samotného.

S takovým výcvikem lze začít ve třech až čtyřech letech, zase záleží na plemeni, ale pokud nebudeme mít na koníka velké nároky dá se takto začít.

Pokud se vše podaří bez větších problémů, tak většina koní je spokojená když může pracovat.

S remontou, to je s mladým koněm bych doporučoval kratší vyjížďky s delší krokovou přestávkou, postupně však délku stupňujeme,se zkušeným koněm můžeme vyrazit klidně na dvou, tří hodinové vyjížďky, jsme-li rozumní, klidně na celý den.

K vozatajství potřebujeme postroj na koně, vůz nebo kočár a samozřejmě bič. Postroje jsou různé,poprsní a anglické chomoutky se používají ke sportu, k těžkému tahu jsou vhodné těžké pracovní chomouty atd… Kočáry by se dali rozdělit na sportovní, reprezentativní a pro volný čas. K vozatajství se používají dva typy jeden vždy elegantní na drezůru a parkůr a druhý maratonový kočár, který je celokovový, bitelný použitelný na terénní jízdu. Bič neslouží k bití koně, nýbrž je nezbytnou pomůckou vozataje.

Postroje jsou vesměs vyrobeny z kůže, a tak se udržují různými přípravky k tomu určených.Pro denní práci nejraději používáme tréninkové wagonety na gumových kolech, které jsou víceúčelové a pohodlné.Nejraději zapřahám a závodím se čtyřspřežím.

Kompletní závody jsou po celém světě vypisovány pro jednospřeží, dvojspřeží, čtyřspřeží a tandemy. U nás je v roce asi patnáct kompletních závodů, z toho dva mezinárodní.

V posledních letech jsme v širším reprezentačním kádru ČR. V loňském roce se nám podařil historický úspěch,kdy dvojspřeží našich lipicánů zvítězilo na ME ve francouzském Saumiru. Byla to první zlatá medaile pro ČR v historii vozatajství. Jinak nám patří čtrnáctá příčka dvojspřeží a dvacátá příčka ve čtyřspřeží ve světovém poháru.

 

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Lipický kůň

personSimona Chvátilováremove_red_eye7languagefaunaexpert.cz

Bílí koně se vždy těšili velké vážnosti a úctě. Svědčí o tom staré lidové rčení: "Kdo neseděl na bílém koni, neseděl na dobrém." Bělouši patřili vždy k výsadám králů. Za pradávných časů bývali chováni v posvátných hájích. Asi nejproslulejším ze všech ..