Ovce & Kozy keyboard_arrow_right Ovce & Kozy keyboard_arrow_rightKoza domácí

Obrázek příspěvku: Koza domácí

Koza domácí

personaccess_time03.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye12 shlédnutí


Co všechno člověk v dnešní době potřebuje, pokud se rozhodne chovat kozy? Jak dlouho je koza březí, čím ji krmit a jaká existují plemena? V tomto příspěvku naleznete odpovědi na všechny nejdůležitější otázky týkající se chovu tohoto milého domácího zvířete.

Po celém světě existuje více než 176 plemen koz. Kozy se chovaly v minulosti podle užitkovosti (dříve to byla kráva chudých) nejvíce na mléko, nebo kombinovaně na maso, mléko i na srst.

My vám ukážeme chov kozy české krátkosrsté, kamerunské, walliserské a holandské zakrslé, anglonubijské a paví.

Pokud uvažujete o chovu kozy, nejprve se musíte rozhodnout, kdo se o ni bude starat. Nezapomeňte, že koza vyžaduje každodenní starost (hlavně dojení nelze vynechat). Je nutné pro ni zajistit slámu a seno na zimu a především prostorný chlívek. Můžete jí nechat i kousek zahrady, ale pozor, musíte ji při pastvě stále kontrolovat. Bez kontrolovaného pasení vám totiž koza sežere všechno, co má listí nebo kvete a poté teprve spase trávu.

Denně sežere přibližně 2kg sena. Krmte ji přiměřeně, aby byla v dobré kondici. V létě trávu, ječnou slámu na podestýlku, dále ječmen, oves, tvrdé pečivo, ovoce a zeleninu, v zimě seno. Zajímavostí je, že je mlsná, je tedy potřeba zjistit, co má ráda. Nejlépe to zjistíte pozorováním na pastvě.

Celoročně ji doplňujte kamennou sůl nebo minerální doplňky a také nezapomínejte na vodu - ta musí být pořád v dosahu. Koza by neměla dostat něco zkaženého, plesnivého, z jádra pak ne pšenici, ta totiž nadýmá.

Koza je březí přibližně 155 dní (doba od připuštění do porodu). V té době nepotřebuje speciální výživu ani zvláštní péči.

Je třeba pravidelně pečovat o paznehty které přerůstají jako nehty. Někdy se sice samy obrousí o tvrdý podklad, raději na to ale nespoléhejte a čas od času je koze zkontrolujte.

Při dojení vyžaduje mléčná žláza čistotu ustájení (mléko by mohlo načichnout podestýlkou=nepříjemná pachuť) a přilepšení na krmení.

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Chov koz, kozí farma

personSimona Chvátilováremove_red_eye9bookmarkOvce & Kozy

Kozy byly poměrně nadlouho vytlačeny z běžných chovů. Dnes se vracejí především na specializovaných farmách, jak se rozšiřují poznatky o kladném přínosu kozího mléka a dalších produktů pro lidský organismus. Dozvíme se jak taková koza vůbec přesně vypadá a jak se o ni ..

Želvy

personSimona Chvátilováremove_red_eye13languagefaunaexpert.cz

Domácí zvíře je velmi široký pojem. Můžeme tím myslet zvířata, která máme pro radost. Zvířata, která chováme v bytě jako jsou psi a kočky. Domácí zvíře může však být i drůbež a další zvířata. Nejčastějšími mazlíčky jsou však psi a kočky. Pejsci jsou ..

SADBA RAJČAT A PAPRIK DO SKLENÍKU

personSimona Chvátilováremove_red_eye4languagesvet-rostlin.cz

Nastal dlouho očekávaný čas. Všemocná Matka příroda nám dala jasný signál. Postavení měsíce je dnes ideální, důležité hvězdy v patřičné konjunkci, erupce na Slunci na minimu. Ano přátelé, nastal čas vysadit do našeho vypulírovaného skleníku sazenice rajčat a paprik. ..

SÁZENÍ JEHLIČNANŮ

personSimona Chvátilováremove_red_eye4languagesvet-rostlin.cz

Jehličnany se stávají rok od roku neodmyslitelnou součástí okrasných zahrad, ale i jiných prostranství, která jsou skvělým místem pro odreagování a kde každý z nás nachází klid pro odpočinek a relaxování. Jehličnaté stromy dodávají zahradám obrovské kouzlo a je ..