Koně keyboard_arrow_right Koně keyboard_arrow_rightKoně: Druhy sedel a jízdy

Obrázek příspěvku: Koně: Druhy sedel a jízdy

Koně: Druhy sedel a jízdy

personaccess_time03.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye8 shlédnutí

Mezi americkým-westernovým sedlem a anglickým sedlem existuje rozdíl, stejně jako tomu je i u způsobu sedlání a vedení koně.

Každý typ má své klady a zápory.

Anglická sedla vznikla v Anglii v důsledku honební činnosti, ze které následně vznikl sport. Sedla jsou maximálně lehká, přizpůsobená sportovní činnosti.

Dělíme je na sedla dostihová, skoková, drezůrní apod. K sedlu patří také uzdění a „řízení“ koně. Kůň se řídí dvěma rukama, přičemž logicky přitahujeme tu uzdu, na kterou stranu chceme právě jet. Jízda na anglickém sedle je náročnější než na westernovém, hlavně proto, že se jezdec udržuje v sedle pouze stiskem kolen a ruce používá pouze na řízení.

Americké sedlání je pracovní, vyšlo z práce s dobytkem - např. značkování dobytka. Klasické americké westernové sedlo má vepředu držák, takzvanou hrušku. Sedlo je větší, pohodlnější, jezdec v něm snadno stráví i celodenní jízdu. Uzdění se zásadně liší od anglického. Kůň je veden pouze jednou rukou a směr jízdy mu udává tlak uzdy na krku tzn. že rukou pohybujeme do opačného směru než chceme jet. Jízda je bezpečnější i z toho důvodu, že volnou rukou se v případě nestability můžeme chytit za držák sedla.

Anglická sedla jsou ale lehčí , proto jsou vhodná pro výcvik sedlání dětí.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Vozatajství

personSimona Chvátilováremove_red_eye7bookmarkKoně

Zapřahat se dá skoro každé plemeno, ale nejlépe se osvědčují pro tento sport koně, kteří pro to byli po staletí šlechtěni, jako lipicáni, kladrubští koně, andalůsani. Z teplokrevných koní holandští KWPN, švédský teplokrevník, svého času frízští koně. My se ..

Péče o koně v zimě

personSimona Chvátilováremove_red_eye10bookmarkKoně

Jaký je rozdíl mezi péčí o koně v létě a v zimním období? V zimě potřebují koně větší přísun kalorií. Proto jim denně dáváme až o 3 kg více sena vojtěšky a jader.Pokud jsou koně ve stáji jakou potřebují teplotu?Teplota ve stáji se může pohybovat od - 7 °C do 15 °C ..

Lipický kůň

personSimona Chvátilováremove_red_eye7languagefaunaexpert.cz

Bílí koně se vždy těšili velké vážnosti a úctě. Svědčí o tom staré lidové rčení: "Kdo neseděl na bílém koni, neseděl na dobrém." Bělouši patřili vždy k výsadám králů. Za pradávných časů bývali chováni v posvátných hájích. Asi nejproslulejším ze všech ..

Jarní skalka

personSimona Chvátilováremove_red_eye8languagesvet-rostlin.cz

Skalka má jedno z vrcholných období na jaře, protože kvete převážná většina oblíbených skalniček. Představíme si vhodné rostliny na jedné z nejznámějších, nejrozsáhlejších a nejstarších skalek v ČR, které je vysázena ve skalnatém svahu průhonického zámeckého parku. ..

SÁZENÍ JEHLIČNANŮ

personSimona Chvátilováremove_red_eye4languagesvet-rostlin.cz

Jehličnany se stávají rok od roku neodmyslitelnou součástí okrasných zahrad, ale i jiných prostranství, která jsou skvělým místem pro odreagování a kde každý z nás nachází klid pro odpočinek a relaxování. Jehličnaté stromy dodávají zahradám obrovské kouzlo a je ..

Chov činčil

personSimona Chvátilováremove_red_eye9languagefaunaexpert.cz

Činčily pochází z Jižní Ameriky, kde žijí jako divoká zvířata. V zajetí se začaly chovat hlavně pro kůži. V přírodě žijí ve skupinách, v zajetí se chovají buď v párech nebo jeden samec na 1-3 samice.Živíme je hlavně speciálními granulemi, různými druhy sušené ..

Skalky

personSimona Chvátilováremove_red_eye6languagesvet-rostlin.cz

Skalky jsou na zahradách velmi populární, protože díky nim můžete na poměrně malé ploše vytvořit výrazný prvek, který se může stát dominantou celé zahrady. Rovinaté zahradě zároveň dodá další rozměr. Při zakládání skalky však musíte respektovat několik zásad.Jak ..