Novinky keyboard_arrow_right Novinky keyboard_arrow_rightChov skotu v domácích podmínkách

Obrázek příspěvku: Chov skotu v domácích podmínkách

Chov skotu v domácích podmínkách

personaccess_time10.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye0 shlédnutí

I když to pro vás může znamenat velmi náročný krok, není starost o méně početné stádo krav nijak významněji náročná.

Musíte se však pochopitelně na chov velmi dobře připravit a disponovat určitými základními znalostmi. Před tím, než začneme s jejich popisem, je potřeba položit si jednu základní otázku. Proč vlastně chci skot chovat? Zajímám se o čerstvé mléko nebo půjde jen o dalšího společníka na ekofarmě? Nikdy tuto oblast nepodceňujte a teprve po pečlivém zvážení pokračujte ve svém plánování.

Základní terminologie

Určitě nebude na škodu si osvětlit několik termínů, které se s turem domácím vážou. To, že se samice označuje jako kráva a samec naopak býk, ví i malé dítě. Již menší část lidské populace však dokáže rozlišit rozdíly mezi volem, teletem a jalovicí. Pojďme si proto tato označení společně probrat. Vůl je vykastrovaný býk, který se chová mnohem méně průbojněji. Jeho agresivita již nepředstavuje takový eminentní problém. I začínající obyvatel farmy či ekovesničky si po krátkém výcviku dokáže s tvrdohlavým zvířetem poradit. Jalovice představuje krávu, která ještě nikdy ve svém životě neporodila potomka. Toho poté odborně označujeme jako tele. Nezáleží přitom, zda se jedná o samce či samici. Po porodu již můžeme směle krávu označovat jako otelený skot.


0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Chov koz, kozí farma

personSimona Chvátilováremove_red_eye8bookmarkOvce & Kozy

Kozy byly poměrně nadlouho vytlačeny z běžných chovů. Dnes se vracejí především na specializovaných farmách, jak se rozšiřují poznatky o kladném přínosu kozího mléka a dalších produktů pro lidský organismus. Dozvíme se jak taková koza vůbec přesně vypadá a jak se o ni ..

Koza domácí

personSimona Chvátilováremove_red_eye12bookmarkOvce & Kozy

Co všechno člověk v dnešní době potřebuje, pokud se rozhodne chovat kozy? Jak dlouho je koza březí, čím ji krmit a jaká existují plemena? V tomto příspěvku naleznete odpovědi na všechny nejdůležitější otázky týkající se chovu tohoto milého domácího zvířete. Po celém ..

Psi Husky

personSimona Chvátilováremove_red_eye2languagefaunaexpert.cz

Chov těchto psů se stává velmi oblíbený i u nás díky potřebě návratu k přírodě a odpoutání se od přeplněných městských aglomerací. Martin Kotiš začínal s chovem před 13 lety. Oslovilo ho plemeno Siberian Husky. Doslovný překlad „husky“ je drsný, chraptivý. Slova ..

Kiwi

personSimona Chvátilováremove_red_eye4languagesvet-rostlin.cz

● Poměr samičích a samčích rostlin Pro spolehlivé opylení samičích rostlin se doporučuje 1 samčí na 6-8 samičích rostlin, nebo vzdálenost do 30 m. Není na škodu když na uvedené množství budou vysazeny 2 samčí rostliny. Pro vytvoření plodů je důležité, aby se samčí a ..

Chov gekončíků

personSimona Chvátilováremove_red_eye2languagefaunaexpert.cz

Vysvětlíme vám jaké jsou rozdíly mezi býložravými a hmyzožravými ještěry a ukážeme, co je zapotřebí si připravit před tím, než si přinesete ještěra domů. Hmyzožraví ještěři – gekončíci a bazilišky. Nejprve si zjistěte, co všechno potřebují a pak se rozhodněte, ..

Chov činčil

personSimona Chvátilováremove_red_eye3languagefaunaexpert.cz

Činčily pochází z Jižní Ameriky, kde žijí jako divoká zvířata. V zajetí se začaly chovat hlavně pro kůži. V přírodě žijí ve skupinách, v zajetí se chovají buď v párech nebo jeden samec na 1-3 samice.Živíme je hlavně speciálními granulemi, různými druhy sušené ..

Lipický kůň

personSimona Chvátilováremove_red_eye3languagefaunaexpert.cz

Bílí koně se vždy těšili velké vážnosti a úctě. Svědčí o tom staré lidové rčení: "Kdo neseděl na bílém koni, neseděl na dobrém." Bělouši patřili vždy k výsadám králů. Za pradávných časů bývali chováni v posvátných hájích. Asi nejproslulejším ze všech ..