Ovce & Kozy keyboard_arrow_right Ovce & Kozy keyboard_arrow_rightChov koz, kozí farma

Obrázek příspěvku: Chov koz, kozí farma

Chov koz, kozí farma

personaccess_time05.duben 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye8 shlédnutí

Kozy byly poměrně nadlouho vytlačeny z běžných chovů.

Dnes se vracejí především na specializovaných farmách, jak se rozšiřují poznatky o kladném přínosu kozího mléka a dalších produktů pro lidský organismus. Dozvíme se jak taková koza vůbec přesně vypadá a jak se o ni starat, aby nám byla k užitku.

Kozí farma zde byla založena před 12 lety. Majitelka se nikdy předtím chovem nezabývala, začínala zcela od začátku, po odchodu do důchodu proměnila městský život bankovní úřednice za venkov. Nejedná se o velkoprodukční farmu, jde v podstatě o amatérský chov. Chová bezrohé bílé kozy. Majitelka se věnuje propagaci chovu koz a využití výrobků také mezi širokou veřejností. Pravidelně pořádá jarní počítání kůzlátek a zimní rozloučení , poslední pastvu, zahánění z pastvy do chléva. Lze sem snadno dojet i na kole, kolem farmy vede cyklostezka na Kosíř. Má nyní 20 zvířat – plemenného kozla Mirečka, 11 dospělých dojných koz, 5 koziček si ponechává do chovu a 3 kozlíci jdou do aukce (může krátce vysvětlit, jak se obměňuje stádo, aby nedocházelo k nežádoucímu příbuzenskému křížení). Letos se na farmě Rozinka narodilo 28 kůzlátek, u 20 byl otcem jedinečný kozel Mireček z domácího stáda.
Na farmě je výběh, kde snadno představíme konkrétní znaky bezrohých bílých koz i jejich chování, Jedná se o subtilnější, ale velmi čiperné kozy, které mají místo růžků jen naznačeny hrbolky.

Koza

Je zvíře velmi inteligentní a můžeme říci citlivé, navazuje vztahy se svým chovatelem a velmi bystře sleduje dění v okolí a také nezapomene využít každé nepozornosti ve svůj prospěch. Velmi dobře ví, co chce a tento svůj cíl sleduje za cenu různých mazaných postupů. Dovede být podle potřeby hluchá, nechápavá, jakoby náhodou vám šlápne přesně na malíček a ještě se otočí na kopýtku, když ji chcete někam odvést apod. Také není nadsázkou rčení „mlsný jako koza“. Koza si velmi pečlivě vybírá, co žere, nespase bodláčí jako osel a využije také každou příležitost proniknout do sadu a okousat lahodné jablůňky či čerstvé přísady nebo salát. Občas v ní také skončí barevné prádlo, které musí při vrozené zvídavosti ochutnat. Koza je zvíře společenské, určitě nechce být sama.

Zde bychom upozornili také na to, že kozička není hračka a určitě ji nedoporučujeme s tímto záměrem pořídit dětem. Koza vyžaduje podněty a spolupráci s okolím, nebude „hodná“ někde sama čekat na chvíli, kdy budete mít chuť si s ní hrát. Navíc každé malé kůzlátko vyroste a kastrace kozlíků není řešením pro chov pro potěchu. Zejména, když koza nemá vhodné prostředí stává se lstivá i zlá. Koza by měla mít své přirozené zařazení do stádečka a svým způsobem i do rodiny. Ukážeme i chlív, protože podmínkou zdravého chovu je vhodný suchý, světlý a větraný chlév, kde v zimě zvířata netrpí nadměrným chladem (i koza může škaredě nastydnout a jinak stonat). V chovu koz samozřejmě nevystačíme pouze s trávou, kromě pravidelné pastvy vyžaduje také jádrové krmivo v podobě šrotu nebo granulí, na zimu nesmí scházet kvalitní seno.
Přebytky kozího mléka se využívají na farmě ke zpracování na sýr a bryndzu, které slouží pro potřeby rodiny.
Chovu koz se dnes věnuje již dostatek prostoru, je speciální sdružení chovatelů koz a ovcí, odborná literatura a kvalitní stránky na internetu.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Koza domácí

personSimona Chvátilováremove_red_eye12bookmarkOvce & Kozy

Co všechno člověk v dnešní době potřebuje, pokud se rozhodne chovat kozy? Jak dlouho je koza březí, čím ji krmit a jaká existují plemena? V tomto příspěvku naleznete odpovědi na všechny nejdůležitější otázky týkající se chovu tohoto milého domácího zvířete. Po celém ..

Chov skotu v domácích podmínkách

personSimona Chvátilováremove_red_eye14bookmarkNovinky

I když to pro vás může znamenat velmi náročný krok, není starost o méně početné stádo krav nijak významněji náročná. Musíte se však pochopitelně na chov velmi dobře připravit a disponovat určitými základními znalostmi. Před tím, než začneme s jejich popisem, je ..

Psi Husky

personSimona Chvátilováremove_red_eye5languagefaunaexpert.cz

Chov těchto psů se stává velmi oblíbený i u nás díky potřebě návratu k přírodě a odpoutání se od přeplněných městských aglomerací. Martin Kotiš začínal s chovem před 13 lety. Oslovilo ho plemeno Siberian Husky. Doslovný překlad „husky“ je drsný, chraptivý. Slova ..

Budování květinového záhonu

personSimona Chvátilováremove_red_eye12languagesvet-rostlin.cz

Nyní již založíme záhon, připravíme povrch. Po sloupnutí drnu vysazujeme rostliny. Na závěr zalijeme a upravíme povrch do konečné podoby. Při výsadbě jednotlivých rostlin řekneme jména, pěstební nároky jsou vesměs stejné. Na zahradě vily mezi obloukem růží a obloukem s ..

Chov gekončíků

personSimona Chvátilováremove_red_eye5languagefaunaexpert.cz

Vysvětlíme vám jaké jsou rozdíly mezi býložravými a hmyzožravými ještěry a ukážeme, co je zapotřebí si připravit před tím, než si přinesete ještěra domů. Hmyzožraví ještěři – gekončíci a bazilišky. Nejprve si zjistěte, co všechno potřebují a pak se rozhodněte, ..

Chov činčil

personSimona Chvátilováremove_red_eye8languagefaunaexpert.cz

Činčily pochází z Jižní Ameriky, kde žijí jako divoká zvířata. V zajetí se začaly chovat hlavně pro kůži. V přírodě žijí ve skupinách, v zajetí se chovají buď v párech nebo jeden samec na 1-3 samice.Živíme je hlavně speciálními granulemi, různými druhy sušené ..

Lipický kůň

personSimona Chvátilováremove_red_eye6languagefaunaexpert.cz

Bílí koně se vždy těšili velké vážnosti a úctě. Svědčí o tom staré lidové rčení: "Kdo neseděl na bílém koni, neseděl na dobrém." Bělouši patřili vždy k výsadám králů. Za pradávných časů bývali chováni v posvátných hájích. Asi nejproslulejším ze všech ..